5 najlepszych sposobów na opanowanie olimpijskiego sportu strzeleckiegoJako jedna z dwóch konkurencji strzeleckich na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku, strzelcy pistoletowi i karabinowi będą mieli swój moment w centrum uwagi. Aby się zakwalifikować, zawodnicy muszą zdobyć miejsce w jednym z sześciu regionalnych konkursów finałowych lub osiągnąć miejsce w pierwszej szóstce w jednym z czterech spotkań przedkwalifikacyjnych. Aby odnieść sukces, trzeba połączyć naturalne zdolności, nieustanny trening i strategiczne myślenie. Olimpijskie zawody strzeleckie sprawdzają zarówno szybkość, jak i dokładność pod presją. Są również niezwykle wymagające, więc czytaj dalej, aby poznać porady ekspertów od poprzednich zawodników olimpijskich, które pomogą Ci je opanować.

Rozwinąć silny fundament

Niezależnie od tego, czy jesteś aspirującym sportowcem, czy zwykłym entuzjastą, mocne podstawy sprawności fizycznej pomogą poprawić twoje wyniki we wszystkich sportach. Właściwe odżywianie i nawodnienie, a także dużo odpoczynku, pomogą utrzymać zarówno umysł, jak i ciało w zdrowiu dla optymalnej wydajności. Poza podstawami, kilka konkretnych ćwiczeń pomoże poprawić twoje wyniki w olimpijskich sportach strzeleckich.

- Siła chwytu - strzelcy olimpijscy trzymają broń bardzo mocno, często jest to chwyt śmiertelny. Upewnij się, że budujesz swoją siłę chwytu, aby móc stabilnie trzymać broń, nawet gdy mięśnie są napięte pod presją.

- Ćwiczenia oddechowe - Kontroluj swój oddech, aby uspokoić umysł i skupić koncentrację na chwili obecnej. Bierz głębokie oddechy z przepony, wydychając powoli, aby się uspokoić i uniknąć wizji tunelowej.

- Siła rdzenia - Silny rdzeń pomoże Ci utrzymać prawidłową postawę, co pozwala strzelać dokładniej, jeśli nie jesteś pochylony.

Poznaj kurs zanim zaczniesz strzelać

Olimpijskie zawody strzeleckie to zawody z pomiarem czasu. Zawodnicy mają określony czas na wystrzelenie jak największej liczby rund. Zwiększ swój wynik poprzez studiowanie układu kursu, liczby i rodzaju celów oraz ich kolejności. Ważne jest, aby wiedzieć, ile czasu ma każdy etap, zbyt, więc można tempo siebie, jak idziesz.

- Tor: Każde zawody olimpijskie odbywają się na innym rodzaju strzelnicy. Do pistoletów strzela się z 10 metrów, do karabinów zazwyczaj z 25 metrów. Trap i skeet polegają na strzelaniu do glinianych celów, które albo latają w powietrzu, albo wyłaniają się z pułapki na ziemi.

- Cele : W olimpijskich zawodach strzeleckich występują różne rodzaje celów. W strzelaniu z pistoletu i karabinu, cele są papierowe lub kartonowe. W trap i skeet są to latające gliniane tarcze.

- Sekwencja: Strzelcy olimpijscy strzelają w różnych sekwencjach. W strzelaniu z pistoletu, na przykład, będziesz strzelał pięć rund po pięć strzałów każda. W strzelaniu z karabinu, strzelasz pięć rund po 10 strzałów każda.

Ćwicz techniki oddechowe

Głębokie oddychanie jest ważnym elementem zachowania spokoju i koncentracji w gorączce zawodów. Jeśli musisz wziąć kilka dodatkowych sekund, aby się pozbierać, zrób to bez pośpiechu. Niepokój i stres mogą prowadzić do słabych wyników. Techniki oddychania mogą pomóc Ci uspokoić nerwy, skupić się na chwili obecnej i osiągnąć najlepsze wyniki.

- Wizualizacja: Wyobrażenie sobie sekwencji wydarzeń i otoczenie się pozytywnym, konstruktywnym nastawieniem może pomóc w pozbyciu się rozproszenia uwagi i negatywnych myśli.

- Mantry: Krótkie, proste zdanie może pomóc Ci osiągnąć najlepsze wyniki. Pozytywna mantra, taka jak "bądź skupiony" lub "bądź pewny siebie", może pomóc uspokoić nerwy i pozostać w chwili obecnej.

Trenuj swoją koncentrację i kontrolę nad ciałem

Aby utrzymać swoje skupienie przez całe zawody, możesz trenować swoje ciało, aby pozostać w obecnej chwili. To może pomóc Ci uniknąć rozproszenia uwagi i zachować spokój pod presją.

- Skup się na swoim oddechu : Zamknij oczy i skup się na swoim oddechu. Weź głęboki oddech z przepony, wydychając powoli przez zaciśnięte usta, aby pomóc utrzymać spokój umysłu.

- Wykonaj rytuał: Stwórz krótki, prosty rytuał, który pomoże Ci przejść do trybu rywalizacji. Może to być cokolwiek, od kilku głębokich oddechów do ćwiczenia wizualizacji, które utrzymuje umysł skupiony i spokojny.

- Pozytywna rozmowa z samym sobą: Znajdź pozytywną mantrę lub afirmację, która pomoże Ci pozostać w obecnej chwili. Twój przedkonkursowy rytuał może obejmować powtarzanie sobie tego zdania, po cichu lub na głos, aby pomóc Ci wyciszyć rozproszone myśli i zachować koncentrację.

Bądź nieustraszony w konkurencji

Wielcy sportowcy nie boją się porażki; to nieustraszeni zawodnicy, którzy przekraczają swoje granice w dążeniu do sukcesu.

- Miej plan : Znajomość swoich mocnych i słabych stron, a także ogólnych tendencji swoich konkurentów, może pomóc Ci grać na swoich mocnych stronach i minimalizować słabości.

- Zachowaj spokój: Trudno jest się skupić, kiedy wszystko wokół jest głośne, jasne i bardzo konkurencyjne. Zachowaj spokój i opanowanie, uspokajając nerwy przed wejściem na arenę.

- Nie zastanawiaj się zbytnio: Godziny przed zawodami są przeznaczone na przygotowanie i wizualizację. W trakcie zawodów należy odciąć się od wszelkich zakłóceń i skupić się na jak najlepszym strzelaniu.

Wnioski Nie ma nic takiego jak konkurencja, aby wydobyć to, co najlepsze w sportowcach. Stanie na wysokości zadania w obliczu presji to świetny sposób na odkrycie swojego prawdziwego potencjału. Nie ma czegoś takiego jak bycie zbyt przygotowanym, więc pamiętaj o tych wskazówkach podczas pracy nad swoimi własnymi olimpijskimi marzeniami. Od silnych podstaw sprawności fizycznej, do znajomości kursu, kontrolowania oddechu, skupienia umysłu i bycia nieustraszonym w konkurencji, sukces w tych dwóch sportach olimpijskich będzie w zasięgu ręki.